Strefa Porad

 • Codzienna pielęgnacja - cykl kwitnięcia

  Orchidee JMP Flowers są pod opieką naszego zespołu specjalistów przez okres 10–12 miesięcy, zanim zostaną przekazane do klientów. Dzięki temu tak długo kwitną – od 3 miesięcy do nawet pół roku, jeśli będą właściwie pielęgnowane. Każda orchidea opuszczająca nasze szklarnie ma co najmniej 3–5 otwartych kwiatów oraz liczne nowe pąki, co powoduje, że kolejne kwiaty będą rozwijać się stale w kolejnych tygodniach.

   

   

   

  08.09
  2017
 • Codzienna pielęgnacja - przesadzanie

  Orchideę można przesadzać dopiero w 2–3 lata od zakupu, a i to dopiero, kiedy roślina urośnie na tyle, że nie mieści się w doniczce i przewraca się razem z nią. Nie chodzi tu o korzenie powietrzne, które od początku znajdują się nad doniczką. Jeśli zdecydujesz się na przesadzenie rośliny, pamiętaj aby przenieść ją do większej doniczki. Stosuj wyłącznie specjalistyczne podłoże przeznaczone dla orchidei, np. specjalny substrat opracowany i oferowany przez JMP Flowers. Niewskazane jest użycie torfu czy ziemi ogrodowej.

  01.09
  2017
 • Codzienna pielęgnacja - podlewanie

  Nawodnione korzenie orchidei są zielone. Orchidee podlewamy dopiero, gdy pierwsze korzenie w doniczce zaczną robić się srebrzyste. Podlewanie polega na zanurzeniu w wodzie całej doniczki, aż do przykrycia kory. Odpowiednie podlewanie orchidei jest kluczowe dla zapewnienia im właściwych warunków.

  25.08
  2017
 • Codzienna pielęgnacja - temperatura

  Zbyt niska temperatura jest jedną z przyczyn opadania pąków. Może prowadzić także do uszkodzenia liści i kwiatów. Z kolei zbyt wysoka temperatura, powyżej 22˚C, odpowiada za skrócenie czasu kwitnięcia.

   

   

  18.08
  2017
 • Codzienna pielęgnacja - gutacja

  Gutacja to zjawisko wydzielania przez roślinę wodnych roztworów związków organicznych (cukrów) oraz soli mineralnych. Powstaje na skutek zwiększonego parcia korzeniowego, kiedy parowanie z powierzchni liści (transpiracja) nie wystarcza do pozbycia się nadmiaru wody w roślinie.

   

   

   

  11.08
  2017
 • Jak zbudowana jest orchidea?

  Specyficzne warunki występujące w dżungli wytworzyły w orchideach nietypowe sposoby na przetrwanie, rozwój i rozmnażanie, które uzewnętrzniają się w ich budowie. Wśród licznych kwiatów rosnących w lasach tropikalnych niełatwo o zainteresowanie owadów i kolibrów, które przenoszą pyłek. 

  Orchidee wytworzyły więc jedne z najpiękniejszych kwiatostanów w przyrodzie. Niezwykły sposób zakorzeniania – nawet na wysoko położonych gałęziach, znajduje swoje odzwierciedlenie w specyficznej budowie korzeni. W naturalnych warunkach nie potrzebują one ziemi, za to świetnie potrafią owinąć się wokół gałęzi.

  03.08
  2017
 • Najczęstsze zagrożenia - oparzenia

  Uszkodzenie liścia przez promienie słoneczne na skutek położenia rośliny w bezpośrednich promieniach słońca

   

   

   

  19.05
  2017
 • Czy to prawda, że najlepsza jest osłonka przezroczysta?

  Osłonki przezroczyste to osłonki produkcyjne. Badania wykazały, że w takich osłonkach rośliny trochę szybciej rosną w warunkach produkcyjnych (większa powierzchnia asymilacyjna). Dodatkowo łatwiej kontrolować jakość korzeni oraz stan ich przesuszenia, na podstawie którego podejmowana jest decyzja o podlewaniu. W warunkach domowych, gdzie ważniejsza jest estetyka, nie ma konieczności utrzymywania przezroczystej osłonki. Wpływ przezroczystej osłonki na szybkość wzrostu jest znikomy. Dlatego bez obaw można używać różnokolorowych osłonek (np. ceramicznych firmy Scheurich), do których zostanie włożona roślina w doniczce produkcyjnej. Pozwoli to na łatwą kontrolę stanu przesuszenia korzeni. W kwestii osłonek ważniejszą kwestią jest to, by korzenie storczyka w osłonce nie stały długo w wodzie. Dlatego po podlewaniu należy wylać z osłonki nadmiar wody. Niektóre osłonki mają podwyższenie, które zapobiega temu, aby korzenie były zanurzone w wodzie znajdującej się na dnie. Podsumowując – nie jest ważne w jakiej osłonce trzymamy storczyka, ale to, czy prawidłowo o niego dbamy.

  03.03
  2017
 • Jak rozmnażać orchidee w domu?

  Bardzo trudno jest uzyskać storczyka z nasion w warunkach domowych. Nawet jeśli uda się wytworzyć nasiona, to wydajność kiełkowania może wynieść około 0-5% (w laboratorium 60-95%). Aby nasiona zakiełkowały należy przygotować odpowiednią pożywkę, zapewnić odpowiednią wilgotność i temperaturę oraz dbać o sterylne warunki, by nasiona nie spleśniały. Jeśli już uda się uzyskać roślinę z nasion, to aby zakwitła, konieczne będzie uprawianie jej przez okres 3-5 lat. Taka roślina będzie mieszańcem (hybrydą,  krzyżówką) cech rodziców i dodatkowo każde nasiono będzie inne pod względem genetycznym. W precyzyjnie kontrolowanych warunkach laboratoryjnych i szklarniowych, czas wzrostu doświetlanych i nawożonych storczyków wynosi średnio od 2,5 do 3 lat. Najłatwiej jest rozmnożyć storczyka wegetatywnie z keiki, czyli małej sadzonki tworzącej się na pędzie kwiatowym lub u nasady liści w miejscu pędu kwiatowego. Phalaenopsis wytwarza takie rozmnóżki, kiedy gotowa jest do kwitnięcia, a jednocześnie temperatura jest na tyle wysoka, że roślina nie przechodzi w fazę wzrostu generatywnego (wytwarzanie kwiatów). Keiki jest identycznym klonem rośliny macierzystej.

  02.03
  2017
 • Czy storczyk powinien stać w wodzie?

  Storczyk nie powinien stać zbyt długo (powyżej 2-3 godzin) w wodzie. Korzenie storczyka, które będą długo stały zanurzone w wodzie zgniją. Ze względu na naturę storczyka, jego korzenie zbudowane są inaczej niż korzenie innych roślin doniczkowych. W naturze storczyk jest podlewany deszczem, dlatego odbywa się to w pewnego rodzaju cyklach: nawadnianie podczas deszczu, magazynowanie wody w korzeniach i powolne oddawanie wody do pozostałej części rośliny, przesuszenie korzeni. W warunkach szklarniowych staramy się odtworzyć ten cykl. Istnieje grupa odmian, która rośnie bardzo dobrze, gdy końcówki korzeni są ciągle zanurzone w wodzie. Szacuje się, że około 10% odmian storczyków wytrzymuje, kiedy ich korzenie stoją w wodzie. Nie jest to jednak standard, który rekomendujemy.

  28.02
  2017
 • Mojemu storczykowi żółkną liście – jaka jest przyczyna?

  Zależy, które liście żółkną.

  • Jeśli liście żółkną od dołu rośliny, jest to oznaka braku substancji odżywczych. Roślina do prawidłowego wzrostu młodych liści potrzebuje makro i mikroelementów. W przypadku niedoboru jakiegoś składnika roślina pobiera brakujący składnik ze starzejących części rośliny. Do pierwiastków najbardziej ruchliwych należą azot, fosfor i potas. Objawy takich niedoborów będą więc widoczne na najstarszych (dolnych liściach) rośliny. W takim przypadku ratunkiem będzie nawożenie rośliny. Żeby temu zapobiec należy stosować nawozy do orchidei w zalecanych stężeniach.
  26.02
  2017
 • Korzenie powietrzne – czy można je obciąć?

  Korzenie powietrzne są rezerwuarem magazynującym w roślinie dodatkową wodę i sole mineralne. Mogą być namaczane w trakcie podlewania, choć oczywiście będą szybciej wysychały niż te w doniczce. Nie należy ich podlewać częściej, a moment podlewania należy zawsze określać na podstawie stanu korzeni znajdujących się w doniczce. Nie traktujemy ich w inny sposób niż resztę rośliny. Obcięcie korzeni powietrznych sprawi, że roślina utraci część swojego magazynu wody, związków organicznych i soli mineralnych. 

  25.02
  2017
 • Jak nawozić Orchidee?

  Należy używać tylko nawozu przeznaczonego dla storczyków. Skład każdego nawozu zależy od receptury producenta, dlatego zaleca się stosować nawóz zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a jednocześnie obserwować, jak się zachowuje roślina. Phalaenopsis jest wrażliwy na nadmiar składników odżywczych (soli mineralnych). Objawia się to zniszczeniem korzeni – żółknięciem, pojawieniem się zgniłozielonego nalotu, gniciem, wyschnięciem. Jeśli pojawią się takie niepokojące objawy, należy ograniczyć ilość stosowanego nawozu. Z naszej strony radzimy, że lepiej jest dać nawozu za mało, niż za dużo. Dodatkowo nie należy podlewać za każdym razem wodą z nawozem, ale tylko czystą, najlepiej przegotowaną, odstaną wodą (np. raz na miesiąc). Korzenie Phalaenopsis odświeża się przelewając je raz na miesiąc czystą wodą bez nawozu.

  20.02
  2017
 • Liście mojej orchidei są pomarszczone – dlaczego?

  Pomarszczone liście są efektem braku turgoru – ciśnienia hydrostatycznego wody w komórkach roślin. Jest to oznaka znacznego lub wielokrotnego przesuszenia rośliny. Może być to spowodowane zbyt późnym podlewaniem lub bardzo niską wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się storczyk (często połączoną z podwyższoną temperaturą).

  22.12
  2016
 • Kiedy i jak przesadzać orchidee?

  Orchidee nie wymagają przesadzania przez pierwsze 2-3 lata. Przesadzamy je dopiero wtedy, kiedy są na tyle duże, że wypadają z doniczki. Ważne jest, aby do przesadzania używać odpowiedniego podłoża przeznaczonego do uprawy orchidei. Warto przesadzać kwiaty wiosną lub w lecie.

  20.10
  2016
 • Czy ta orchidea znowu zakwitnie?

  Oczywiście! Orchidee JMP Flowers są produkowane przez okres minimum 11 miesięcy, dlatego cechuje je bardzo dobrze wykształcony system korzeniowy i duża powierzchnia licznych liści. Rośliny są przez to silne i odporne, dlatego stosunkowo łatwo wyindukować ponowne kwitnięcie. Trzeba im jednak stworzyć odpowiednie warunki wzrostu...

  20.06
  2016
JMP flowers

08-540 Stężyca
ul. Zielona 48
sekretariat@jmpflowers.pl
+48 81 888 95 85

Facebook
Youtube