Już 40 lat

do_poradnika_02

11/08/2017 | Codzienna pielęgnacja – gutacja

gutacja

Gutacja to zjawisko wydzielania przez roślinę wodnych roztworów związków organicznych (cukrów) oraz soli mineralnych. Powstaje na skutek zwiększonego parcia korzeniowego, kiedy parowanie z powierzchni liści (transpiracja) nie wystarcza do pozbycia się nadmiaru wody w roślinie.

Nie jest to choroba i nie jest sama w sobie szkodliwa dla roślin, jednak cukry proste znajdujące się w kroplach są pożywką dla grzybów. Rozwijające się na cukrowej pożywce organizmy nie uszkadzają roślin, ale brzydko wyglądają. Takie pleśnie znajdują się na powierzchni rośliny (na kropli cukru), a nie w niej. Strzępki  nie przerastają tkanek roślinnych.

Aby zadbać o estetykę roślin, należy delikatnie przetrzeć liście wodą z łagodnym detergentem – np. płynem do mycia naczyń.

gutacja_icon-1
krople_gutacji

Krople gutacji

Czy krople na liściach są oznaką choroby?

Nie są. Gutacja jest zjawiskiem całkowicie naturalnym dla roślin. Poprzez specjalne struktury (hydatody) zwane wypotnikami wydzielana jest woda, która zawiera śladowe ilości cukrów, soli mineralnych, aminokwasów i innych związków. Struktury te znajdują się w pobliżu zakończeń wiązek przewodzących, zwykle na brzegach liści.

Gutacja występuje w czasie, gdy nie ma warunków odpowiednich do transpiracji, a możliwe jest efektywne pobieranie wody przez korzenie. Pojawia się najczęściej, gdy po ciepłym okresie następuje chłód, który powoduje spowolnienie lub zatrzymanie transpiracji.

facebook
facebook