Już 40 lat

do_poradnika_05

01/09/2017 | Codzienna pielęgnacja – przesadzanie

Orchideę można przesadzać dopiero w 2–3 lata od zakupu, a i to dopiero, kiedy roślina urośnie na tyle, że nie mieści się w doniczce i przewraca się razem z nią. Nie chodzi tu o korzenie powietrzne, które od początku znajdują się nad doniczką. Jeśli zdecydujesz się na przesadzenie rośliny, pamiętaj aby przenieść ją do większej doniczki. Stosuj wyłącznie specjalistyczne podłoże przeznaczone dla orchidei, np. specjalny substrat opracowany i oferowany przez JMP Flowers. Niewskazane jest użycie torfu czy ziemi ogrodowej.

przesadzanie_icon

Orchideę należy przesadzać do większej doniczki po 2–3 latach

Po przesadzeniu orchidei do nowego podłoża obserwuj, jak szybko wysycha i czy nie należy zmienić dotychczasowej częstotliwości podlewania. Zobacz, czy korzenie nie wysrebrzają się szybciej lub wolniej, niż przed przesadzeniem i dostosuj częstotliwość podlewania.

Ostrzeżenie

Nie przesadzaj orchidei w czasie kwitnięcia, by uniknąć zniszczenia pędów i kwiatów.

Korzenie powietrzne– czy można je obciąć?

Korzenie powietrzne można odciąć w wyjątkowych przypadkach, na przykład gdy roślina nie wygląda estetycznie. Jednak, jeśli nie jest to konieczne, lepiej je pozostawić. Korzenie powietrzne są rezerwuarem magazynującym w roślinie wodę i sole mineralne. Mogą być normalnie namaczane w trakcie podlewania. Oczywiście będą szybciej wysychały niż te w doniczce, ale nie należy ich podlewać częściej, a moment podlewania należy zawsze określać na podstawie stanu korzeni znajdujących się w doniczce. Nie traktuj ich w inny sposób niż resztę rośliny. Obcięcie korzeni powietrznych sprawi, że roślina utraci część swojego magazynu wody, związków organicznych i soli mineralnych. W konsekwencji obcięcia korzeni powietrznych roślina stanie się bardziej podatna na braki wody, co może doprowadzić do szybszego opadnięcia kwiatów lub uboższego kwitnięcia. W naturze roślina zwiększa ilość korzeni, by zabezpieczyć się na wypadek braku wody. Jeśli będziesz prawidłowo pielęgnować swoje orchidee, nie będą potrzebować dużych zapasów. Niemniej jednak, usunięcie korzeni może osłabić roślinę.

korzenie

Korzenie powietrzne magazynują wodę i sole mineralne

Czy to prawda, że najlepsza jest osłonka przezroczysta?

Osłonki przezroczyste są stosowane w uprawach. Badania wykazały, że w warunkach produkcyjnych rośliny w osłonkach przezroczystych rosną nieznacznie szybciej, ponieważ zwiększona jest w nich powierzchnia asymilacyjna o zielone korzenie. Dodatkowo łatwiej jest kontrolować jakość korzeni oraz stan ich przesuszenia. W warunkach domowych, gdzie ważniejsza jest estetyka, nie musisz używać przezroczystej osłonki. Wpływ przezroczystej osłonki na szybkość wzrostu jest wówczas znikomy. Dlatego bez obaw można używać ozdobnych osłonek (np. ceramicznych 
firmy Scheurich). Do swojej osłonki włóż roślinę w doniczce produkcyjnej, dzięki czemu łatwo sprawdzisz stan korzeni.

Dobierając osłonkę, upewnij się, że korzenie orchidei nie będą stały długo w wodzie. Dlatego po podlewaniu należy wylać z osłonki nadmiar wody. Niektóre osłonki mają podwyższenie, które zapobiega temu, by korzenie były zanurzone w wodzie znajdującej się na dnie.

facebook
facebook