Już 40 lat

do_poradnika_06

18/08/2017 | Codzienna pielęgnacja – temperatura

temperatura

Zbyt niska temperatura jest jedną z przyczyn opadania pąków. Może prowadzić także do uszkodzenia liści i kwiatów. Z kolei zbyt wysoka temperatura, powyżej 22˚C, odpowiada za skrócenie czasu kwitnięcia.

temperatury_od_do

Powody przedwczesnego opadania pąków

Profilaktyka

Przesuszenie

Najczęstszym powodem opadania pąków jest przesuszenie. Dzięki systematycznemu podlewaniu, a tym samym utrzymywaniu dobrego nawodnienia korzeni, rośliny są dużo bardziej odporne na różne czynniki stresowe.

Podlewaj orchidee zgodnie z zasadami przedstawionymi na kolejnej stronie.
Mała ilość światła

Ważnym czynnikiem jest niewystarczająca ilość światła. W Polsce musimy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, dbać wyjątkowo o dostarczenie orchideom możliwie największej ilości światła, aby w procesie fotosyntezy mogły wyprodukować wystarczającą ilość pożywienia.

Przenieś rośliny w pobliże okna, najlepiej na parapet i zadbaj, żeby firanki i zasłony nie przysłaniały światła.
Zimne powietrze

Przeciągi i obecność zimnego powietrza poniżej 16°C również mogą spowodować opadanie kwiatów.

Nie stawiaj roślin w przeciągu, na przykład w otwartym oknie lub w pobliżu klimatyzatora. Upewnij się, że w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura (16–22°C).
Gorące powietrze W okresie upałów, gdy panuje bardzo wysoka temperatura, letnie słońce może przegrzać i uszkodzić kwiaty. W zimie zagrożeniem jest trzymanie orchidei obok rozgrzanego grzejnika. Upewnij się, że w pomieszczeniu, panuje odpowiednia temperatura (16–22°C), a rośliny nie narażone na działanie ostrego słońca.
Wahania temperatury

Ostatnią z najczęstszych przyczyn opadania kwiatów jest narażenie orchidei na raptowne wahania temperatury
– czy to w czasie przenoszenia rośliny z kwiaciarni do domu, czy w wyniku nagłego przewietrzenia pomieszczenia, w którym stoją.

Przenosząc roślinę w zimny dzień, zastosuj się do zasad opisanych poniżej.

Ostrzeżenie

Zmiana środowiska lub temperatury powoduje u roślin stres. W takich sytuacjach rośliny uwalniają gaz o nazwie etylen. Jest to naturalny hormon roślinny, choć najczęściej kojarzymy go ze składem spalin samochodowych. Uwalniając etylen, roślina przyśpiesza proces dojrzewania. W przypadku orchidei powoduje on żółknięcie pąków i opadanie kwiatów.

Transport w temperaturach poniżej 16°C

 

  W czasie opadów owinąć folią lub papierem

 

Krótkie odległości ≤ 10 – 15 min. bez szkody

 

Dłuższe odległości – nagrzać środek transportu

facebook
facebook