Już 40 lat

JMP Flowers

20/06/2016 | Czy ta orchidea znowu zakwitnie?

Oczywiście! Orchidee JMP Flowers są produkowane przez okres minimum 11 miesięcy, dlatego cechuje je bardzo dobrze wykształcony system korzeniowy i duża powierzchnia licznych liści. Rośliny są przez to silne i odporne, dlatego stosunkowo łatwo wyindukować ponowne kwitnięcie. Trzeba im jednak stworzyć odpowiednie warunki wzrostu. Należy:

  • prawidłowo podlewać (raz na 4-10 dni zanurzając doniczkę w wodzie na 10-30 minut);
  • odpowiednio nawozić (nawozem do storczyków w niewielkiej ilości zalecanej przez producenta);
  • dostarczać dużo rozproszonego światła;
  • zapewnić odpowiednio niską temperatura (16-24, a optymalnie 18 stopni Celsjusza, ponieważ niższa temperatura to stymulator kwitnięcia);
  • być cierpliwym!

Najłatwiej wydłużyć kwitnięcie z pąka pomocniczego przez odpowiednie przycięcie pędu po przekwitnięciu. Na uzyskanie całkiem nowych pędów trzeba poczekać dłużej, ponieważ najpierw roślina musi odpocząć i nabrać sił (wyprodukuje w tym czasie nowe liście). Jeśli przytniemy przekwitnięty pęd prawidłowo, to mamy szansę na długotrwałe kwitnięcie. Np. kwiat kupiony w marcu będzie kwitnąć 3-5 miesięcy. Następnie zostanie przycięty i po 1-2 miesiącach wypuści boczny pęd, który będzie produkował pąki przez kilka miesięcy. Pierwsze pąki rozwiną się 2-3 miesiące od wypuszczenia i storczyk znów będzie kwitnąć. Tym sposobem będziemy mieli kwitnącego storczyka przez blisko 1 rok. Możemy ponownie przyciąć odpowiednio pęd (nadal przedłużać kwitnięcie) lub, jeśli pęd zżółknie, obciąć go u  nasady.

Jeśli w okresie letnim będziemy prawidłowo dbali o storczyka, będzie dostawał dużo światła, wody i odpowiednią ilość nawozu, to w jesieni, kiedy temperatury spadną, powinien wypuścić nowy pęd. Kiedy jesienią i zimą dni stają się krótsze, storczyk musi ciągle otrzymywać dużo światła. Warto postawić go w najjaśniejszym miejscu w domu.

facebook
facebook