Już 40 lat

JMP Flowers

26/02/2017 | Mojemu storczykowi żółkną liście – jaka jest przyczyna?

Zależy, które liście żółkną.

  • Jeśli liście żółkną od dołu rośliny, jest to oznaka braku substancji odżywczych. Roślina do prawidłowego wzrostu młodych liści potrzebuje makro i mikroelementów. W przypadku niedoboru jakiegoś składnika roślina pobiera brakujący składnik ze starzejących części rośliny. Do pierwiastków najbardziej ruchliwych należą azot, fosfor i potas. Objawy takich niedoborów będą więc widoczne na najstarszych (dolnych liściach) rośliny. W takim przypadku ratunkiem będzie nawożenie rośliny. Żeby temu zapobiec należy stosować nawozy do orchidei w zalecanych stężeniach.
  • Innym powodem może być grzybowa choroba roślin – Fusarium. W jej przypadku żółknącym liściom towarzyszą czarne plamy 
    u ich nasady. Strzępki Fusarium wrastają w tkanki roślinne. Zewnętrzne uszkodzenia to objawy tego, co dzieje się w środku rośliny. Trudno jest wyleczyć taką roślinę. Należy ją odizolować od innych, zdrowych roślin. Można spróbować usunąć chore liście i nie dopuszczać do zbyt dużej wilgotności podłoża. Powinno to zatrzymać chorobę, ale jej nie wyleczy. Nie ma bezpiecznego, skutecznego środka, który wyleczyłby roślinę. W ostateczności chorego osobnika trzeba wyrzucić (nie na kompost).
  • Jeśli wszystkie liście rośliny żółkną lub stają się bladozielone, to jest to najpewniej wynikiem zbyt dużej ilości światła (południowe okna w lecie). Duże natężenie światła jest czynnikiem stresowym dla roślin. Powoduje inaktywację i ogólny spadek ilości chlorofilu. Prowadzi też do spowolnienia wzrostu rośliny. W takim przypadku należy przenieść roślinę w inne miejsce (np. odsunąć dalej od okna, przenieść na inne okno, zasłonić firankę).
facebook
facebook