Już 40 lat

do_poradnika_03

28/08/2017 | Codzienna pielęgnacja – podlewanie

podlewaniev2

Nawodnione korzenie orchidei są zielone. Orchidee podlewamy dopiero, gdy pierwsze korzenie w doniczce zaczną robić się srebrzyste. Podlewanie polega na zanurzeniu w wodzie całej doniczki, aż do przykrycia kory. Odpowiednie podlewanie orchidei jest kluczowe dla zapewnienia im właściwych warunków.

 

 

KOLOR ZIELONY oznacza, że orchidea jest optymalnie nawodniona

 

 

KOLOR SREBRZYSTY oznacza, że orchideę należy podlać

 Prawidłowe zanurzenie   Czas zanurzenia
  Nieprzesuszone korzenie: 10 min.  Przesuszone korzenie: 1h

Częstotliwość podlewania

podlewanie_czestosc

Czy orchidea powinna stać w wodzie?

W warunkach naturalnych orchidee podlewane są przez intensywne deszcze, czyli funkcjonują w cyklu: szybkie kumulowanie wody w korzeniach w czasie deszczu – powolne oddawanie wody do reszty rośliny. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej budowie ich korzeni. W naszych szklarniach odtwarzamy jak najprecyzyjniej te naturalne warunki, więc później, w kwiaciarni lub w domu, najlepiej trzymać się takiego cyklu. Ciekawostką jest to, że około 10% odmian orchidei daje sobie radę z korzeniami zanurzonymi przez cały czas w wodzie. Nie zalecamy jednak takiego postępowania.

Czy należy nawozić orchidee?

Oczywiście można, a nawet należy! Najważniejsze, żeby używać nawozu dla orchidei oraz żeby nie przesadzić z ilością. Ale po kolei. Każdy producent nawozu opisuje sposób stosowania na opakowaniu – należy precyzyjnie go przestrzegać, ale też nie zapominać o obserwowaniu rośliny. Jeśli otrzyma zbyt wiele soli mineralnych, może to skutkować zniszczeniem korzeni: ich żółknięciem, pojawieniem się zielonkawego nalotu, gniciem bądź wysychaniem. A zatem przypominamy, że lepiej nie nadużywać nawozu, a raczej podlewać czasem czystą, przegotowaną wodą.

Ostrzeżenie

Zbyt częste lub zbyt długie nawadnianie orchidei prowadzi do zniszczenia korzeni! Przetrzymywanie kwiatu w wodzie powyżej godziny powoduje mikrouszkodzenia korzeni!

nawadnianie_podlewanie

facebook
facebook