Polska Stolica Kwiatów

JMP Flowers

17/03/2020 | Dlaczego żółkną liście?

Przyczyna 1

Jeśli liście żółkną od dołu rośliny, jest to oznaka braku substancji odżywczych. Roślina do prawidłowego wzrostu młodych liści potrzebuje makro i mikroelementów. W przypadku niedoboru jakiegoś składnika, roślina pobiera brakujący składnik z jej starzejących się części. Do pierwiastków najbardziej ruchliwych należą azot, fosfor i potas. Objawy takich niedoborów będą więc widoczne na najstarszych (dolnych) liściach rośliny. W takim przypadku uratujesz roślinę, nawożąc ją w zalecanych stężeniach.

Przyczyna 2

Innym powodem może być grzybowa choroba roślin – Fusarium. W jej przypadku żółknącym liściom towarzyszą czarne plamy u ich nasady. Strzępki Fusarium wrastają w tkanki roślinne. Zewnętrzne uszkodzenia to objawy tego, co dzieje się w środku rośliny.

Przyczyna 3

Jeśli wszystkie liście rośliny żółkną lub stają się żółto-bladozielone, jest to najpewniej wynikiem zbyt dużej ilości światła, co jest czynnikiem stresowym dla roślin. Powoduje dezaktywację i ogólny spadek ilości chlorofilu. Prowadzi też do spowolnienia wzrostu rośliny. W takim przypadku przenieś roślinę w inne miejsce (np. odsuń dalej od okna, przenieś na inne okno, zasłoń firankę).

facebook
facebook