Już 40 lat

Tradycyjnie innowacyjni

Firma rosła, a prawdziwy przełom nastąpił w 1977 roku, kiedy to Jarosław Ptaszek, wnuk Jana i jego następca biznesowy, zaciągnął w banku kredyt, za który wybudował 2000 m² szklarni typu polskiego oraz kotłownię na miał węglowy. W szklarniach tych przez pierwsze kilka lat uprawiane były pomidory i frezje. Po pewnym czasie Jarosław Ptaszek, już wspólnie z żoną Marią, rozpoczął uprawę bardziej wymagających gatunków roślin: gerber i anturium. W latach osiemdziesiątych małżeństwo konsekwentnie rozwijało firmę, podwajając powierzchnię upraw szklarniowych.

Jeszcze w czasach PRL, w trosce o najwyższą jakość produktów, małżeństwo Ptaszków rozpoczęło wdrażanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jako pierwsi w Polsce zastosowali kurtyny energooszczędne oraz komputer klimatyczny holenderskiej firmy VanVliet – system ten jest dzisiaj standardem w profesjonalnym ogrodnictwie szklarniowym. Kolejną inwestycją była szklarnia typu polskiego o powierzchni 0,72 ha pod uprawę pomidorów i ogórków wybudowana w roku 1990.

W 1997 roku podjęta została decyzja o budowie nowej szklarni typu holenderskiego o powierzchni 1 ha pod uprawę anturium. Sadzonki kwiatów zakupiono w holenderskiej firmie Anthura®. Wraz z nową inwestycją rodzina Ptaszków rozpoczęła promocję nowej marki firmy – JMP Flowers (skrót JMP został utworzony od pierwszych liter imion i nazwiska właścicieli).

W 1998 roku, już jako JMP Flowers, firma rozpoczęła uprawę róż. Dzięki zastosowaniu najnowszych technik produkcji szklarniowej oraz ścisłej kontroli wszystkich elementów składowych klimatu cieplarnianego i uprawy, róże z JMP Flowers szybko zyskały wyjątkowe uznanie nie tylko na rynku polskim, ale i rynkach zagranicznych. Od tamtej pory rodzina Ptaszków na co dzień skutecznie udowadnia, że kwiaty polskie mają wyróżniającą się jakość w najbardziej konkurencyjnym otoczeniu, jakim jest rynek europejski.

W roku 2000 w firmie rozpoczęły pracę dzieci Marii i Jarosława. Młoda generacja –  Agnieszka, Jacek i Michał – została starannie przygotowana do prowadzenia działalności gospodarczej w dzisiejszej globalnej wiosce, ponieważ edukacja zawsze była priorytetową wartością w rodzinie. Wszyscy są absolwentami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studiowali także na Wydziale Prawa UW, SWPS, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Erasmus Universiteit Rotterdam, London School of Economics, na Uniwersytecie Wiedeńskim i ETH w Zurychu. Jacek i Michał dodatkowo ukończyli kurs rachunkowości na Uniwersytecie Harvarda. Agnieszka i Jacek są również absolwentami rocznych podyplomowych studiów florystycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Michał ma uprawnienia głównego księgowego i brał udział w szeregu specjalistycznych kursów. Agnieszka jest absolwentką studiów doktoranckich z dziedziny ekonomii w Szkole Głównej Handlowej. W sumie posługują się biegle pięcioma językami.

W 2002 roku firma JMP rozpoczęła budowę szklarni o powierzchni 1,7 ha pod uprawę anturium. Inwestycja ta stanowi przełom w dziejach polskiego ogrodnictwa szklarniowego – pierwszy w historii, najnowocześniejszy na świecie obiekt szklarniowy do produkcji anturium na kwiat cięty powstał w Polsce, na Lubelszczyźnie. Dzięki wybudowaniu najnowszego obiektu szklarniowego firma JMP została pierwszym w Polsce, trzecim w Europie i czwartym na świecie producentem anturium na kwiat cięty.

Kluczowym wydarzeniem w historii firmy była realizacja w 2010 roku pierwszych, wpełni zautomatyzowanych szklarni do produkcji orchidei doniczkowych z gatunku Phalaenopsis. Od tego momentu będzie to kluczowy kierunek rozwoju JMP Flowers. Tajemniczość, piękno i  magia orchidei urzekły Rodzinę Ptaszków, a dzisiaj również miliony posiadaczy tych cudownych kwiatów wyprodukowanych w Stężycy.

W trzecim kwartale 2017 zakończona zostanie budowa największej w Europie szklarni w jednej lokalizacji do produkcji Phalaenopsis o powierzchni ponad 10 ha. Szklarnia ta jednocześnie będzie należeć do elitarnego grona najnowocześniejszych na świecie szklarni do uprawy orchidei.

Zaawansowanie szklarni polega na tym, że podczas cyklu produkcji jednej orchidei, który wynosi ponad 11 miesięcy, roślina przechodzi przez szereg faz klimatycznych różniących się wilgotnością, temperaturą i intensywnością nawodnienia, a wszystko po to, aby możliwie wiernie oddać subtropikalny klimat, z którego wywodzi się orchidea. Dorosłe rośliny sortują roboty, które za pomocą kamer, rozpoznają stadium rozwinięcia pąków, ich ilość, wielkość oraz wysokość rośliny.

Szklane gospodarstwo o powierzchni 17 ha jest wyposażone w kompleksowe zaplecze technologiczne, dzięki czemu produkcja jest samowystarczalna pod względem wytwarzanej energii elektrycznej (doświetlanie) i cieplnej (ogrzewanie). Firma dysponuje własnymi systemem kogeneracji. Trzy z jednostek zainstalowanych w firmie JMP Flowers wyposażone są w system CodiNOx, a wszystkie silniki podłączone są do systemu umożliwiającego sterowanie natężeniem światła w szklarniach. Zastosowane rozwiązanie jest również ekologiczne, gdyż spaliny wytwarzane w elektrowniach są czyszczone w CodiNOxach ze śladowych ilości metali ciężkich i tlenku węgla. Następnie oczyszczone spaliny (czysty CO2) transportowane są do wszystkich roślin w szklarni, które zamieniają je na tlen odprowadzany do atmosfery.

facebook
facebook